Вести
- Радно време током викенда
- Јавни конкурс за избор директора Музеја савремене уметности
- Измена радног времена и мере безбедности у изложбеним просторима Музеја савремене уметности
- Отварање изложбе „Рефлексије нашег времена: Аквизиције Музеја савремене уметности 1993 – 2019.” у суботу 27. јуна у Музеју савремене уметности и у Галерији – Легату Милице Зорић и Родољуба Чолаковића
МСУБ Обавештења
Пратите нас...

Радно време
Стручно вођење кроз изложбу Рефлексије нашег времена : Аквизиције Музеја савремене уметности 1993-2019.
Говорни програми | 22.10.2020Стручно вођење кроз изложбу
Рефлексије нашег времена : Аквизиције Музеја савремене уметности 1993-2019.
Понедељак, 26. октобра 2020. у 18 часова
Музеј савремене уметности у Београду
Кроз изложбу воде ауторке мр Мишела Блануша и Светлана Митић
и
Разговор са уметницом – Аница Вучетић
Среда, 28. октобар 2020. у 18 часова
Галерија – легат Милице Зорић и Родољуба Чолаковића
Разговор са уметницом ће модерирати Мирослав Карић, кустос изложбене целине „Кроз портрет“
Изложба Рефлексије нашег времена: Аквизиције Музеја савремене уметности 1993-2019, обухвата преко 200 репрезентативних уметничких дела која су у периоду од 1993. године до данас плански набављана за збирке Музеја савремене уметности. Пратећи широк дијапазон различитих језичких специфичности, али и разноврсних феномена присутних у сфери модерне и савремене уметности од почетка 20. века до данас, изложба је конципирана у тринаест тематско-проблемских целина док је четрнаеста, посебна целина Кроз портрет, представљена у простору Галерије-Легата Милице Зорић и Родољуба Чолаковића. Кроз изложбене целине, које се могу ишчитати као нека врста микро наратива/малих изложби, препознају се тематске и проблемске релације али и нови динамични односи у које су поједини аутори постављени, рефлектујући разноврсност музејске грађе која је била полазиште за рад на овој изложби. Кроз представљен избор може се пратити и политика откупа Музеја која је спровођена током последњих 26 година док изложена дела показују две основне линије колекционирања. Прва је историјска линија, која прати развој модернизма на југословенском уметничком простору, док је друга везана за кретање и динамику савремене уметничке сцене.
Аутори концепције изложбе: мр Мишела Блануша, др Рајка Бошковић, Светлана Митић и Жаклина Ратковић.
Кустос изложбене целине у Галерији-легату Милице Зорић и Родољуба Чолаковића: Мирослав Карић
Ауторски тим изложбе је припремио пратећи програм који обухвата ауторска вођења, разговоре са уметницима, предавања, радионице Дечијег и Омладинског клуба и друго.
Повод за разговор са уметницом Аницом Вучетић је рад “Стварање” премијерно приказан на ауторкиној самосталној изложби у Салону МСУБ 2013. године као део трилогије видео амбијената – слика (Ништавило, Стварање, Пад). “Стварање”, које је у колекцији МСУБ од 2014. године, наставак је уметничних истраживања у медију видеа и креирања имерзивних амбијента који посматрача треба да уведу у посебна визуелна и доживљајна искуства. Вучетић тематски свој рад развија око испитивања односа интимног простора појединца и света који га окружује, процеса индивидуације, као и потенцијала индвидуланог и колективног несвесног…
Аница Вучетић (1962, Београд) дипломирала је и магистрирала сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду. У статусу је самосталне уметнице од 1986. године. Реализовала је више од тридесет самосталних изложби у Београду, Сарајеву, Чачку, Вршцу, Новом Саду, Пожеги, Рашкој, Марибору, Музеју савремене уметности Универзитета у Сао Паулу (1995), Музеју Лудwиг Форум за интернационалну уметност у Ахену (1999, 2001), Галерији „23 y 10“ Кубанског иститута за уметност и кинематографску индустрију у Хавани (2002), Музеју савремене уметности Републике Српске у Бања Луци (2010). Излагала је на многим групним изложбама и манифестацијама у земљи и свету. Добитница је награде 23. Меморијала Надежда Петровић и награде публике на 23. Меморијалу Надежда Петровић у Чачку (2005.), као и признања Гранд При на 9. Међународном бијеналу уметности у Горњем Милановцу (2008) и Политикине награде из фонда “Владислав Рибникар” у Београду (2008).
.........
Приликом посете обавезно је ношење заштитне маске и одржавање физичке дистанце у размаку од минимум два метра између двоје посетилаца. При уласку у зграду Музеја обавезна је дезинфекцију руку и бесконтактно мерење телесне температуре.
…………
Вођењу/разговору може присуствовати група од максимално 15 посетилаца уз претходну пријаву коју можете послатати на е-маил адресу info@msub.org.rs